reklama

Rádio Slovensko a (ne)rodové štúdie

Ako sa verejnoprávne rádio (ne)pokúša o rodové témy... Z prvej ruky - portrét fyziologičky, ktorá v približne 30-minútovej relácií prezentuje svoj súkromný (nie odborný) názor na rodovú problematiku. Ja vám súkromne odporúčam na ukľudnenie šumivé magnézium...

Písmo: A- | A+
Diskusia  (46)

Z prvej ruky – portréty: doc. Daniela Ostatníková,moderátor Robo Beňo. Odvysielané 21.12.2007 na Rádiu Slovensko ( reláciu simôžete vypočuť tu )

...

RoboBeňo: Pani Ostatníková v roku 82ukončila štúdium medicíny na Univerzite Komenského v Bratislave, kde odroku 89 vyučuje. V roku 2005 bola habilitovaná na docentku v odborenormálnej a patologickej fyziológie, je autorkou a zodpovednouriešiteľkou viacerých vedecko-výskumných projektov, v ktorých skúma,a toto je dôležité, účinky pohlavných hormónov na centrálne nervovéštruktúry.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

...

Čo je teda výsledkom toho výskumu, kde ste v tejceste, alebo skúste to preložiť, že čo to skúmate... a kde sa nachádzate.

DO: Každý z nás vie, že mužia ženy majú nerovnaké telá, keď to tak poviem úplne z prosta doprosta. Jeale pravda, že to, čo formuje našu postavu, našu telesnú schránku mužským aleboženským smerom, to sú pohlavné hormóny, zvlášť sa venujeme hormónu testosterón,ktorý sa ukázal byť kľúčový pri formovaní ľudských mozgov ženským alebo mužskýmsmerom. Aby som to ešte upresnila, práve testosterón je ten hormón, ktorýv určitých obdobiach ľudského života – a to dávno predtým než sačlovek narodí, formuje štruktúry v mozgu mužským smerom. Ak by sme honemali, tak by sme sa narodili všetci ako ženy. Teda žena je ten pôvodnýformát.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

RB: ... Vy sa vlastne zaoberáte týmirozdielmi medzi mužmi a ženami, a prečo teda sú tam tie rozdielya zároveň teda nejak formulujete tie svoje názory, kde sa to dá asi takpovedať, že vy ste za rovnosť, ale nemôžete tvrdiť, že sme rovnakí, alebo nieste za rovnakosť. 

DO: Definitívne nie som za rovnakosť, leboto vidíme na prvý pohľad, že nie sme rovnakí.

RB: My tomu ľudovo hovoríme tak, že mámeodlišné chémie ... muži a ženy, je na to množstvo literatúry, táto téma jeasi večne zaujímavá, že prečo vlastne sú medzi nami tie rozdiely a nazáklade toho sa teda budeme teraz baviť o tom, že ako je to v tomživote, prečo sú teda také rozdiely medzi mužmi a ženami – alebo, sú?

SkryťVypnúť reklamu
reklama

DO: Som jednoznačným zástancom toho, že sú,ja by som to povedala takto veľmi jednoducho, že keďže som vravela žetestosterón pôsobí už dávno predtým než sa človek narodí, formuje ho mužskýmalebo ženským smerom – a to fyzicky, povedzme čo sa týka správaniaa čo sa týka myslenia. Tie hormóny, ktoré potom, počas obdobia života, savyplavujú z pohlavných žliaz, ovplyvňujú už tie štruktúry ktoré sú naprogramovanéurčitým smerom, čiže mužským alebo ženským. No a teraz celá zložitosťspočíva v tom, že človeka nemôžme charakterizovať ako muža alebo ženu,pričom všetci muži nie sú rovnakí a všetky ženy nie sú rovnaké, čiže je totaké kontinuum, spektrum. Ženy sú veľmi ženské a potom sú ženy, ktoré sapribližujú, povedzme svojím zjavom aj svojím správaním mužom, nie je to vôbecnič nenormálne, pretože to je jednoducho kontinuum, kde potom nastupujú tímuži, ktorí tiež majú určité ženské charakteristiky a nemyslím to vôbecv zlom, je to normálne, že sú muži, ktorí sú menej mužskí a viacmužskí a toto tiež závisí od tých aktuálnych hladín testosterónu, ktoréešte vo väčšej zložitosti sa menia. A menia sa v priebehu roka, meniasa v priebehu mesiaca, menia sa v priebehu dňa. Čiže nie sme nastavený nato, aby sme boli všetci normálny alebo rovnaký, už aj v rámci tohomužského a toho ženského

SkryťVypnúť reklamu
reklama

RB: A sme nastavený aby sme spolu žili?Teda myslím tým intímne ... alebo v domácnosti?

DO: Ja si myslím a myslím si, že niktonemôže spochybňovať to, že keď sme sa narodili ako muži a ženy máme tunejakú úlohu, len dnes si myslím že zabúdame na tú našu prapôvodnú úlohua to je, a dovolím si to povedať ako fyziológ, pretože od toho somtu, že my sme tu aby sme splodili ďalšie pokolenie, na to sme tu a na tosme iný. Preto mame iné chromozómy, tie nám určujú naše pohlavie, preto mameiné hormóny, preto máme iné správanie a preto mame iné myslenie, aby smejeden druhého ovplyvnili na to, aby sme sa nakoniec spojili v menesplodenia nového života.

RB: V čom je tá odlišnosť v týchmozgoch muža a ženy, je pravda, že muži majú väčší?

DO: ... To sa stále traduje, že muži majúväčší mozog ... váha ešte nie je všetko a ani veľkosť nehovorí o tom,aká je kvalita. Kvantita a kvalita môžu byť dve celkom rôzne veci, ale jeto tak, že mužský a ženský mozog sa líšia v tom, kde sú ktoréštruktúry povedzme hustejšie vybavene neurónmi, teda aká je hustota neurónovv jednotlivých alebo konkrétnych štruktúrach, ktoré sú určené na nejakéa poviem to teraz tak vedecky kognitívne funkcie. Kognitívne funkcie, tosú myslenie, poznávanie, pamäť, učenie a k takýmto kognitívnymfunkciám, v ktorých sa odlišujeme muži a ženy, to sú najmä verbálnea potom sú to priestorové schopnosti. To znamená orientovať sav trojdimenzionálnom svete, vedieť si predstaviť rozloženie povedzme tohosveta v trojdimenzionálnom priestore aj bez toho, aby sme to museliskutočne vidieť. V tomto sú lepší muži všeobecne, pretože v týchtomiestach a tieto časti mozgovýchoblasti sú vďaka testosterónu lepšie rozvinuté.

RB: Ale má to teda vplyv aj na to, že mužisú povedzme ambicióznejší, alebo že sú bystrejší, alebo ja neviem, v živote úspešnejší

DO: To by som povedala, že nesúvisí priamos tými kôrovými kognitívnymi oblasťami, to súvisí so správaním, muži sú vovšeobecnosti taký dominantnejší, cieľavedomejší. 

RB: Ale historicky si to uplatnili povedzmefyzickou silou, to miesto v tej spoločnosti, veď vlastne takmer na celomsvete je to tak, že tí muži zastavajú –povedal by som aké pozície, rozhodujúcealebo tie najvyššie pozície, samozrejme vyníma sa to politicky, ale nie je tolen v politike tak.

DO: Ja zástavám taký biosociálny model, toznamená, že sme na to uspôsobený biologicky, vyššie hladiny testosterónu námpriam pomáhajú byt agresívnejší, dominantnejší, rozhodnejší.

Keď sa dobre toto rozvinie v správnom prostredí,teda keď je prostredie pripravené na to, aby sme mohli toto uplatniť, no takpotom to uplatňujeme v rámci tohto biosociálneho modelu. Je pravda, žemuži dokážu a to vďaka inému fenoménu, ktorý sa volá spolupráca mozgovýchhemisfér, dokážu sa viac sústrediť na jednu konkrétnu vec, akákoľvek je, čí užje to kognitívna alebo iná, pričom tú vec ako keby dokázali doviesť do zdarnéhokonca, do detailov. Ženy majú tendenciu a hovorím teraz vo všeobecnosti,nehovorím o konkrétnych ženách, majú tendenciu skôr pracovať takbilaterálne, teda používajú celý mozog, to znamená v preklade, že keďrobia nejakú konkrétnu vec, tak popri nej môžu robiť ešte ďalšie veci.

RB: A tým vlastne odpovedáte na otázkuspolužitia, teda ... že je asi nevyhnutné to spolužitie muža a ženy,povedzme v domácnostiach alebo v nejakej inej forme, niektorí žijúnejako inak a proste sú iné skupiny ľudí, ale predsa len ale poviem to takveľmi jednoducho: keď ten muž sa sústreďuje na jednu vec, tak ho tie ostatnéakoby nezaujímajú a povedzme, že ja myslím na to, že čo chcemdosiahnuť v práci a teraz sústreďujem sa na to a doma savyzlečiem tak, že tu nechám nohavice a hentam ponožky a teraz ta ženavšeobjímajúca, ta ktorá má k tomu teda ten slovný komentár a všetkoto dokáže obsiahnuť popri tom, že niečo doma robí, práve perie, vari, tak aleešte aj dokáže registrovať tieto veci a samozrejme aj patrične okomentovať, potom by mala byť symbióza?

DO: Nahrali ste mi. Je to ta symbióza, žerodina prežíva tisícky rokov, takže keď prežíva tisícky rokov, asi je to niečo,čo nám vyhovuje a myslím si, že keby to nebolo dobre, tak to už je dávnopreč, my len teraz si to tak trosku naštrbujeme, ale myslím si, že to prežijea bude to žiť. Nahrali ste mi v tom, že som chcela pravé povedať, žepre mnohých mužov alebo pre takého typického muža, ten je riadený alebousmernený na to, že jeho cieľom je víťazstvo. Ide a zacieľuje sa navíťazstvo. Vy ste povedali, mam nejaký cieľ a musím niečo urobiť v práci, pre normálnu teda všeobecnú ženu, priemernúženu je cieľom cesta, to znamená onanemá nejaký konkrétny cieľ, že teraz musím vychovať deti na platných členov spoločnosti,každodenné úsilie a radosť, ktoré to prináša, je pre ňu vlastne tokaždodenné víťazstvo, ktoré si ani neuvedomuje a ani víťazstvom to vlastnenenazýva a toto si myslím že je taký základný rozdiel medzi typickým mužoma typickou ženou, že muž má zacielenú pozornosť na niečo, čo musí riešiťa doriešiť a žena nie je tak naprogramovaná, aby niečo museladoriešiť a riešiť. Nerozprávam to len tak do vetra, viem toz problémov, ktorým sme sa myvenovali a to boli nadané deti. Nadané dievčatá majú problém v tom,že mnoho razy ich nepoznáme ako intelektovo nadané dievčatá, nedajú sa rozpoznať,lebo veľmi úspešne skrývajú svoje nadanie. Nechcú vyniknúť, ženy nemajú potrebunejakým spôsobom byť odmeňované a vynikať, pre nich je odmenou to, ževšetko ide tak, ako ma ísť.

RB: A teda vy, ako žena potom nemáteproblém doťahovať svoje vedecké úvahy niekde do konca?

DO: Ale mam...

RB: Predsa len to ženské uvažovanie, ženskýspôsob myslenia..

DO: Raz som sa spýtala mojich doktorantov,čo si o mne myslia, vzhľadom natie póly a oni nechceli povedať ... Ale myslím si, že nemôžme dosiahnuťnič, sami aj vo vedeckom tíme musia byt ľudia, ktorý sú iniciátori, ktorý majúdobré myšlienky, potom sú ľudia, ktorý zháňajú peniaze na ten projekt, potom súľudia, ktorý vedia o tom projekte rozprávať, potom to vedia podať navedeckých konferenciách, druhý to vedia písať, zosumovať..

RB: No dobre, to je ale o takomlídrovstve asi, to čo teraz hovoríte, ale predsa len medzi ženami je veľmi veľatakých, ktoré sú tie líderské typy a vedia potiahnuť aj tých chlapov, ajkeď tí muži sa tomu tak prirodzene brania, ale prečo vlastne potrebujú ženy takbojovať za svoje vlastné uplatnenie, keď ono sa zdá, že spoločensky ho majú.Zoberte si to cez šport, ženy chcú hrať hokej, chcú boxovať a neviem čo ďalej,povedzme je to v politike možno prirodzené, neviem si sám odpovedať natúto otázku, čí to tak má byť, nemá byť, ale skratka tu sú rôzne feministickéhnutia alebo nejaké iné ženské hnutia, ktoré chcú neustále zdôrazňovať tudôležitosť tej ženy a tú jej úlohu v spoločnosti, takže by mala mataj to lídrovstvo, aj štatistiky vykazujú málo žien je v parlamente, máložien je neviem kde, ale je ich tam toľko asi koľko ma byť...

DO: Všade sme potrebný a tádistribúcia mužov a žien odjakživa si hľadala svoje cesty, podľa toho, čokomu vyhovovalo, čiže keď povieme, že teraz sestry v nemocnici musia byť polovica mužského, polovicaženského pohlavia, myslím si, že je to nezmysel, pretože jednoducho prirodzenemá žena vo všeobecnosti skôr sklon taký opatrovateľský, starať sao niekoho, tak ako ste hovorili, všeobjímajúco.

RB: Čo sa stane s tými hormónmiv tom mozgu, keď teda žena tú rolu má v spoločnosti, ale chce matešte takú vyššiu?

DO: Neviem, či netlačíme dnes ženy, abyboli asertívnejšie, aby sa viac uchádzali o tie posty, ktoré doterazokupovali muži. Ja mám taký pocit, ževšeobecne mediálne tlačíme dnes ženy do tejto pozície a toto produkuje,a toto vyprovokováva v organizme ženy vyplavovanie väčšieho množstvatestosterónu. Je to pravda, príroda ovplyvňuje prostredie, prostredieovplyvňuje prírodu, nemôžme si pomôcť, všetko je to v jednej súhrea preto mam pocit, že budujeme alebo možno dospejeme razk postrodovej spoločnosti, kde ženy budú mať o niekoľko desiatokrokov také vysoké hladiny testosterónu, že budú pripomínať svojimicharakteristikami správania mužov a nie je to utopia, pretože samozrejmeten človek sa mení, keď ste vy postavený do pozície, že musíte bojovať, aj ženyvedia bojovať a byť veľmi dobré bojovníčky za svoju rodinu, za svoje detia myslím si, že je to len otázka toho, do akej pozície ich vtlačíme. Aknaopak budeme mužov vtláčať do pozície, že žena všetko zariadi a budúokupovať posty a zvyšovať svoju asertivitu, tak možno a toto možno jeutopia a možno hypoteticky hovoríme len, možno sa nám stane, že mužiprestanú byť tak asertívny a nechajú sa teda tými ženami viest a budesplynutie rodov, ktoré neviem či prinesie veľa dobrého...

RB: Napadlo mi, možnože to nie je celkomdobrý príklad takého možno nie násilného uplatňovania, ale predsa lenpresadzovania toho ženského ega. Nedávno boli majstrovstvá žien vo futbalea občas som to pozeral a bolo tam neuveriteľne málo divákov, ako kebyto nikoho nezaujímalo, ten ženský futbal, ale tie ženy to hrali celkom dobre,dalo sa na to pozerať, ale predsa len v tom súperení s mužmi bys pravdepodobnosťou hraničiacou s istotou prehrali vždy. Že vlastneo čom to je, toto povedzme dokazovanie si tej potreby, dajme tomu že hraťfutbal.

DO: Neviem, čí presne odpoviem na vašuotázku, ale viem to, že ženy si vybíjajú potrebu takého uvolnenia sa skôrv hovorení, verbálne, my si svoje boliestky prerozprávame, niekedy toprerozprávame najskôr vám doma, vy to nechcete počúvať, ale predsa len keď sito žena prerozpráva akýmsi spôsobom ju to upokojí, teda akési verbálneuvoľňovanie. Muži nevedia sa vo všeobecnosti sa takto verbálne uvoľňovaťa potrebujú sa uvoľňovať fyzicky skôr, to fyzické uvoľňovanie je právev tých športoch v tých adrenalínových všelijakých ... a predsalen si myslím, že to uvolnenie sa v sporte je skôr typické pre mužov.Samozrejme, že ženy majú tiež právo sa uvoľňovať v sporte a dnesvidíme plno žien .. to funguje všade a keď nám to robí dobre, nevyplavujúsa len endorfíny, ale vyplavuje sa aj testosterón. Dokonca keď muži hrajúzápas, v tej skupine, ktorá vyhrá sa testosterón zvýši a tí, ktoríprehrajú, tam sa testosterón zníži.

RB: Kto by mal doma zdobiť stromček?

DO: Otázka stromčeka nie je rodová, spája rodinua ja myslím, že čí to ozdobí muž alebo žena je to len o tom, ako tomá vyzerať. Ženy obyčajné majú svoje predstavy o tom, ako má vyzeraťstromček a tie sú podmienené niečím, čo vidia v pekných časopisocha na obrázkoch a majú pocit, že by to chceli mať tak pekne, ako tovyzerá na tom obrázku a teraz je to už len o tolerancii, keď je ženatolerantná a má dobrý vzťah so svojou rodinou a chce, a to ženyväčšinou chcú, aby bola na sviatky rodinná pohoda, aby si ju udržali, tak imnezáleží na tom ako ten muž ten stromček ozdobí, ale sú rady, že sa podieľa naspoločných prácach.

RB: Rozmýšľali ste nad tým, že prečo ženy,alebo prišli ste na to, že prečo ženy žijú dlhšie ako muži?

DO: ... Ja mám jednu teóriu a táteória vychádza samozrejme z fyziologického, muži sú také závislejšiepohlavie a závislejšie nemyslím teraz v zlom, chlapci neskôr začnúchodiť ako dievčaťá, chlapci neskôr začnú rozprávať ako dievčatá a tým si vynucujú, a teraz tomyslím v úvodzovkách, väčšiu starostlivosť svojich mám. To znamená, žepokým prídu do puberty, tak sú závislejší, potom príde puberta, chlapcomvýrazne stúpa testosterónová koncentrácia a urobí ich alebo posadí ich nakoňa, sú to veľmi silní jedinci dominantní... To trvá tak do päťdesiateho rokuživota, kedy hladiny hormónu sú konštantné v rámci tých kolísanía potom sa hladiny hormónov, hladiny testosterónu znižujú. Znižovaniehladín prináša so sebou syndróm, ktorý je veľmi podobný menopauzálnemu syndrómuu žien, tomu prechodu klasickému, nie je pravda, že muži ho nemajú, majúho tiež ... Ale po tej päťdesiatke skutočne klesá hladina testosterónua muži sa opäť stavajú závislejšími. Tým, že prestavajú byť mužní, tým, žeprestáva testosterón fungovať ako anabolický hormón a ako hormón, ktorý imudržiava tú telesnú silu, tak sú aj zraniteľnejší nielen telesne, ale ajduševne a sú ako keby odkazánejší na ženy. Dúfam, že sa teraz muži na mňanenahnevajú, ani neurazia, ale je to prosto kolobeh života, kedy ten muž, potom čo splnil svoju biologickú úlohu vlastne odchádza ako slabý jedinecz tohto sveta...

...

Ako sa môže vo verejnoprávnom rádiu stať, že docentka medicíny prezentuje svoje názory na citlivú psychologickú a rodovú problematiku, ktorej sa nevenuje a o ktorej nič nevie?
Čo si o relácií myslíte vy?

P.S.: Docentka je vo svojom odbore uznávaná, má veľa čo povedať o svojich vlastných výskumoch, preto je mi tohto jej prešľapu veľmi ľúto...


Alena Korgova

Alena Korgova

Bloger 
  • Počet článkov:  7
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Cloveku samemu je dovolene klast odpor, kym za nim stoji aj lud. V opacnom pripade stava obycajnym rebelom a musi byt potrestany. (Fichte)Mensiny, zeny, alebo napr. politicki utecenci su podla toho rebelmi, kedze nejde o zaujem ludu. Zoznam autorových rubrík:  Polovicu sveta, polovicu domu!Co inam nepatriNemeckoSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

752 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu